Lépj Galilei nyomdokaiba csillagászati teleszkóp segítségével!
Sokszor kémleled az eget és azon gondolkodsz, vajon hogyan működik a világegyetem? Hogyan változnak az évszakok a Marson vagy, hogy melyik csillagkép mikor és hol látható? Mára már szinte minden pontot ismerünk a bolygónkon, de az univerzummal kapcsolatban rengeteg kérdés lebeg még a fejünk felett.
Kinek köszönhetjük a teleszkóp feltalálását?
Sok bizonyítatlan állítás létezik az első messzelátók megjelenésével kapcsolatban. Feltételezések szerint, már az ókori Asszíriában is ismerték az optikai lencséket, de az arabok, és a perzsák is használták a legendák szerint. A legelső hivatalosan is elismert teleszkópot Hollandiában készítette el 1608-ban Hans Lippersey, aki 1608. október 2-án le is védette találmányát, és elkezdődhetett a messzelátók hivatalos gyártása is. Csillagászati célokra legelsőnek Galilei alkalmazta, aki alaposabb optikai ismereteinek köszönhetően, a tízszeres nagyításra képes lencséket hatvan-szoros nagyításra képes lencsévé fejlesztette. Neki köszönhetjük hivatalosan is a csillagászati teleszkópok elterjedését 1609-től.
Hogyan működnek?
Több féle távcsövet különböztethetünk meg szerkezetük alapján, de a működési elv szinte az összes teleszkóp esetében ugyanaz. A lencsékkel és/vagy tükrökkel elkészített messzelátó eszközök a látható fénytartományba eső elektromágneses sugárzást gyűjtik össze. Nem is hangzik így elsőre bonyolultnak, ugye? De azért nézzük meg alaposabban a két legelterjedtebb teleszkópot, melyik hogyan is működik pontosan.
Lencsés teleszkópok
A lencsés teleszkópok (gyűjtőnevükön refraktorok) jelentik manapság a hagyományos messzelátókat. Működésük a fénytörés elvén működik, a benne található tárgylencse (objektív) a párhuzamosan érkező fénysugarakat megtöri, és a lencse mögött lévő fókuszpontban összegyűjti. Ennek a fénytörési technológiának köszönhetően az így kapott képet a szemlencsében (okulár) jobban szemügyre vehetjük. Ha kezdő csillagász vagy bátran ajánlom, ha nem szeretnél hirtelen több százezer forintot kiadni, de azért szeretnéd látni azt, amit Galileinek is sikerült.
Tükrös teleszkóp
A tükrös teleszkópok (reflektorok) összerakása már egy kicsit bonyolultabb. Ezek a messzelátók a vízszintesen érkező fénysugarakat egy homorú tükör felületen verik vissza, és a gyújtópontban fordított állásban összegyűjtve alkotják meg a képet. Itt az elkészítés során a kiváló minőségű optikai főtükör kap egy vékony réteg alumíniumot, (vagy más nemesfémet, de ez a legnépszerűbb) és a legtöbb egy nagyon vékony kvarc védőréteget is. Ahhoz, hogy ez a fordított kép számunkra értelmezhető legyen, ki kell vezetni a teleszkóp tubusából, és többféle rendszeren alapuló tükörrendszerekkel a Mi szemünknek kényelmes képet meg is kapjuk. Ha nem ma kezdted a csillagok elemzését, akkor ezekkel a tükrös teleszkópokkal léphetsz egy szintet, és még távolabbi galaxisokba is bepillanthatsz.