Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Vedd górcső alá a dolgokat, mikroszkóp segítségével!

Vedd górcső alá a dolgokat, mikroszkóp segítségével!

Ha még nem volt hozzá szerencséd, akkor elárulom. A legelső pillantás a mikroszkóp lencséjén keresztül egy másik világba repít át. Egy másik, eddig számodra talán ismeretlen, titkokkal és érdekességekkel ötvözött új világba. Nem is gondolnád, hogy mennyi, szabad szemmel láthatatlan élőlény létezése tárul fel előtted, ennek az eszköznek a segítségével.

A górcső több mint 400 éves történelme alatt számos tudományos felfedezést és orvosi kutatást segített mélyebben feltárni. Segített megérteni az emberi és állati testben zajló fizikai, biológiai és kémiai folyamatokat, amelyek többek közt a mai orvoslás hatékonyságát idézték elő.

A mikroszkóp rövid története

A mikroszkópok eredetét elég sok kérdés övezi, hiszen feltalálásának a pontos idejét, de még a feltaláló nevét sem ismerjük pontosan. Annyit tudunk biztosan, hogy az első mikroszkóp Hollandiában készült el, valamikor 1590-1608 közt. Az ötletgazdát több személlyel is összefüggésbe hozták, például Hans Lippersey, aki a legelső teleszkópot készítette, illetve Hans Janssent és fiát Zachariast is, akik szemüveglencsék készítésével törtek be a köztudatba.

Hogyan képesek ilyen mértékű nagyításra?

A mikroszkóp, (vagy régebbi nevén górcső) szerkezeti összetétele nagyon hasonló a teleszkóp, vagy a távcső összetételéhez. A hagyományosnak vett, és ezzel együtt a legelső mikroszkóp a fénymikroszkóp, amely nem számít egy bonyolult eszköznek, mégis nagyon tiszta képet ad a szemlélőnek, 1500-szoros nagyításban. Szerkezetét tekintve fénytörő lencsékből áll, ami üvegből, néhány esetben műanyagból készül. Ezeknek a lencséknek a segítségével irányítják a fényt a szembe, vagy más fényérzékelőbe, így teszi láthatóvá a felnagyított képet.

Melyik mikroszkóp lenne a legjobb választás Neked?

A monokuláris mikroszkópok mindössze egyetlen okulárt tartalmaznak, így egy szemünkkel tudjuk a vizsgálatot végezni.Ha nem szeretnél laikusként több százezer forintért vásárolni, első eszköznek ez a tökéletes választás, ha általános feladatokra használod. Arra, hogy megismerd a működésüket, és tapasztalatot gyűjts, nem találsz jobbat!

A binokuláris mikroszkópok egy objektívvel, és két okulárral rendelkező fénymikroszkópok. A benne található objektíven keresztül haladó fénysugarat a valódi kép előtt átvezeti egy félig áteresztő és félig tükröződő prizmán, így két külön képet ad. A két kép feldolgozásához mind a két szemed használni kell, így kapod meg a várva várt látványt. A szemednek is kényelmesebb feldolgozni, mint monokuláris társaik esetében. Ha egy ilyen mikroszkópot választasz, akkor egy professzionális eszköz tulajdonosa leszel!

A trinokuláris mikroszkópok már komolyabb célokra lettek kifejlesztve. Található benne egy binokuláris okulár, valamint van lehetőség egy harmadik okuláron keresztül a kamera elhelyezésére, vagy egy másik fél számára a folyamatos figyelemmel kísérésre. Ez a típus lesz a legjobb Neked, ha már túlléptél a kíváncsiskodás fázisán, és komolyabb kutatásokra szeretnék alkalmazni.

Rengeteget pozitív dolgot tudnék még mesélni, de addig is kezdj bele a saját kis kutatásodba, amihez a legjobb mikroszkópokat ide kattintva meg is vásárolhatsz!