Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Egyre többen kérnek drónra légtérhasználati engedélyt

Egyre többen kérnek drónra légtérhasználati engedélyt

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium statisztikái szerint 2018 óta szinte a duplájára nőtt azoknak a száma, akik légtérhasználati engedélyt kérnek drónjuk használatához, de még most is kevesen alkalmazzák a szabályoknak megfelelően ezt az engedélyt.

Alapszabályok, amiket feltétlen be kellene tartani

Ugyan pár éve még elképzelhetetlen volt, hogy a titkos szolgálat számára kifejlesztett repülő szerkezetet használjon bárki, ahhoz képest enyhének nevezhetjük azokat a szabályokat, amiket 2019-ben be kellene tartani, hogy hivatalosan is repkedhessenek a quadcopterek.

Bár konkrétan nincs szabályozás a pilóta nélküli repülő járművek használatára, azonban a működtetésére a magyar légtér igénybevételéről szóló 4/1998. (I.16) Kormány rendeletet kell alkalmazni, ami röviden azt jelenti, hogy eseti légtér kijelölést kell engedélyeztetnünk, amit minimum 30 nappal a használat előtt kell igényelni. Ezt a kérelmet a Honvédelmi Minisztérium Állami Légügyi Főosztálya részére, az 1885 Budapest, Pf.: 25. címre, vagy elektronikus úton a klh@hm.gov.hu e-mail címre lehet elküldeni. 

Mondanunk sem kell, hogy sokan ennek a kérelmet nem tesznek eleget, vagy ha igen, nem a jogszabályoknak megfelelően alkalmazzák, ugyanis hiába kap engedélyt rá a használó, a repülés megkezdésekor aktiválni kell a légtérhasználati engedélyt.

Miért?

Számos ok miatt van szükség erre az aktiválásra, hiszen gondoljunk csak bele, milyen veszélyekkel járhat egy olyan quadcopter, amit nem látnak például a légi forgalom irányítói. Balesetről nem tudunk szerencsére, ami betudható annak, hogy a nagy számok törvénye alapján, felelősséggel használják a hobbi szinten űzők a drónjaikat, még ha az aktiválást nem is feltétlenül sikerült megkezdeni.

Azonban számos példa van arra, hogy a légitársaságok munkatársai drónnal találkoztak a munkájuk végzése közben, ami rendkívül balesetveszélyes, hiszen gondoljunk csak bele, mi lenne, ha esetleg bekerül a drón egy repülőgép turbinájába.

Egy másik nagyon fontos kérdés, a személyiségi jogok megsértésére irányul, ugyanis ahhoz, hogy valakiről hivatalosan is készíthessünk fotót, vagy videót, a képen szereplőnek engedélye szükséges, ami ha nagyon törvényesek akarunk lenni, egyfajta „modell szerződéssel” váltható ki. De ezt akár helyettesíthetjük egy szóbeli megegyezéssel, azonban arra már nem lesz elég egy pár szó, ha valaki fejére esik véletlenül egy 2-3 kg-os repülő kis szerkezet, aminek súlyos következményei lehetnek.

Mindig legyünk körültekintőek, amikor a pilóta nélküli repülő kis szerkezetet használunk, mindig figyeljünk oda embertársainkra, és a természetre is egyaránt, hiszen úgy is szórakozhatunk jól a quadcopterrel, hogy nem okozunk sem testi, sem anyagi kárt. Ha te is a jófej drónhasználók társaságába szeretnél tartozni, akkor itt be is tudod szerezni az első quadcoptered.